Recipients of the Julia Dale Prize

2016

  • Lindsey Brown
  • Bryan Runjing Liu
  • Paul Ziquan Yang

2015

  • David Hemminger
  • Eugene Rabinovich

2014

  • Daniel Stern
  • Daniel Vitek

2013

  • Bryan Jacobson
  • Kara Karpman

2012

  • Vivek Bhattacharya
  • Veronica Ciocanel

2011

  • Alan Guo
  • Misha Lavrov

2010

  • Wutichai Congchitmate
  • Jason D. Lee
  • Matthew Rognlie

2009

  • Jason Ferguson
  • Mark Hallen
  • Aaron Pollack

2008

  • Tirasan Khandhawit
  • Charles Staats III

2007

  • Brandon Levin
  • James Zou

2006

  • Adam Chandler
  • Yee Lok Wong

2005

  • Oaz Nir
  • Mayank Varia

2004

  • David Arthur (First Prize)
  • David Marks (First Prize)
  • Ryan Letchworth (Second Prize)
  • Lindsay Piechnik (Second Prize)

2003

  • Melanie Eggers Wood (First Prize)
  • Matthew Atwood (Second Prize)

2002

  • Kevin David Lacker
  • Samuel Westmoreland Malone

2001

  • Carl Alexander Miller (First Prize)
  • Michael James Colsher (Second Prize)
  • John Alexander Thacker (Second Prize)

2000

  • Sarah Elizabeth Dean (First Prize)
  • Jeffrey Alexander Mermin (Second Prize)
  • Luis Alfonso Von Ahn (Second Prize)

1999

  • Christopher Edward Beasley
  • Johanna Lynn Miller
  • William Garrett Mitchener

1998

  • Andrew Olstrom Dittmer (First Prize)
  • James William Harrington (Second Prize)
  • Noam Mordechai Shazeer (Second Prize)

1997

  • Robert Richard Schneck
  • Tung Thanh Tran

1996

  • Elizabeth Carol Ayer
  • Michael Allen Rierson

1995

  • Paul A. Dreyer, Jr.
  • Craig B. Gentry

1994

  • Jeffrey Vanderkam (First Prize)
  • Alexander Hartemink (Second Prize)
  • Russell Jackson (Second Prize)
  • John Kelley (Second Prize)

1993

  • Sang Hoon Chin (First Prize)
  • Jennifer Robin Slimowitz (First Prize)
  • Robert Lane Basset (Second Prize)
  • Oliver Marshall Goldstein (Second Prize)

1992

  • William Alan Schneeberger (First Prize)
  • David Morgan Jones (Second Prize)

1991

  • Jeanne Nielsen (First Prize)
  • Christopher Finger (Second Prize)

1990

  • Brian S. Mangum (First Prize)
  • Brett R. Kelts (Second Prize)

1989

  • Leslie Alice McFarland (First Prize)
  • Andrew Harrison Gross (Second Prize)
  • Christopher Mathew Kribs (Second Prize)

1988

  • Geoffrey M. Davis (First Prize)
  • Paula Marie Andersen (Second Prize)
  • Joseph E. Gottman (Second Prize)
  • Nancy E. Mangum (Second Prize)

1987

  • James J. Bock (First Prize)
  • Michael Gordon (First Prize)
  • Paul Heffernan (Second Prize)

1986

  • Michelangelo Grigni (First Prize)
  • Katherine M. Benson (Second Prize)

1985

  • Keith Calvert Ivey (First Prize)
  • Patricia Jean Dunn (Second Prize)

1984

  • Michael Grigni (First Prize)
  • Richard Gustave Heck, Jr. (Second Prize)

1983

  • Frederick Melvin Parham, Jr. (First Prize)
  • Bruce Eugene Simmons (Second Prize)

1982

  • John Joseph Fitzpatrick (First Prize)
  • Joseph Domenic Koltisko (Second Prize)
  • Douglas Charles McCrory (Second Prize)
  • Michael Scott Wolmack (Second Prize)

1981

  • David Massey (First Prize)
  • Leon Gerald Holzsweig (Second Prize)
  • William P. Kagelmeyer (Second Prize)
  • Michael Andre McGlockton (Second Prize)
  • Richard George Robb, Jr. (Second Prize)

1980

  • R. J. Plummer, Jr. (First Prize)
  • Linda Sheriff (Second Prize)
  • Brent Torstick (Second Prize)

1979

  • Melinda M. Hall (First Prize)
  • Jonathan C. Sevy (First Prize)
  • William G. Kaelin, Jr. (Second Prize)

1978

  • Karen Louise Foster
  • Douglas William Nychka
  • Erick Panken

1977

  • Paul S. Calem
  • Ross M. Cox
  • Michael D. Hamrick

1976

  • Peter Harper Mills (First Prize)
  • Thomas H. Lewis (Second Prize)

1975

  • Jacqueline McKinney

1974

  • Jarvis D. Brock
  • Stanley J. Brooks

1973

  • Carl Gardner (First Prize)
  • Jane Satterwhite (Second Prize)
  • Martin Sturzenbecker (Second Prize)

1972

  • Carlie J. Coats, Jr.

1971

  • Mary L. Getz
  • Roger Solomon

1970

  • Clark R. Wilcox
  • Robert M. Geist III

1969

  • Lewis B. Dozier (First Prize)
  • Harvey S. Gotts (Second Prize)

1968

  • William Roy Taylor, Jr. (First Prize)
  • Grady Wilson Miller III (Second Prize)

1967

  • James Dendy Mann (First Prize)
  • Richard R. Gross (Second Prize)